Otomotiv endüstrisinde, yeni ürün geliştirme süreci boyunca GOM sistemleri kullanılmaktadır. Ürün geliştirmede ölçüm verileri, çarpışma ve yorulma testleri, iklim odaları, rüzgar tünelleri ve lastik test donanımları, malzeme özellikleri ve parça davranışları hakkında bilgi sağlar. Sonuçlar simülasyonu ve üretimi etkilemektedir. Giderek otomatikleştirilen kalite kontrolde, 3D tarama ile tüm yüzey geometri edinimi; kalıpların,  dökümlerin, plastik ve sac metal parçaların yanı sıra montajların ve komple araba gövdelerinin denetimi için veri tabanı sağlamaktadır.

Otomotivin her bir sektörü için GOM çözümlerinin ayrı ayrı modülleri bulunmaktadır.

Otomotiv Sektörleri

  • Otomotiv Tasarımı

Yenilikçi tasarım konseptleri CAD / CAM yazılımı için hızlı bir şekilde dijital verilere çevrilmelidir. ATOS 3D Sayısallaştırıcı bunun için idealdir.

  • Malzeme Testi ve Simülasyon

GOM’un ARAMIS sistemleri mevcut test ortamlarına, test tezgahlarına ve test makinelerine entegre edilebilir. Temassız sensörler, mekanik veya termal yük altında yumuşak ve sert malzemelerin tüm yüzey 3D gerilimini ve deformasyonunu ölçer. Böylece geleneksel ekstensometreler ve gerinim ölçü aletleri GOM’un gerçek zamanlı 3D yüzey deformasyon analiz sistemleri ile kolayca değiştirilebilir.

  • Pres ve Body Shop

GOM’un ATOS optik sayısallaştırma sistemi, metal tabakaların kalite kontrolünde ve aynı zamanda body-in-white  analizde denenmiş ve kanıtlanmıştır.

  • Güç Aktarma Organları

GOM’un hızlı, temassız 3D deformasyon ölçüm sistemi olan PONTOS, hareket halindeki parçaların mekanik sapmasını inceler (örn. Motor çalıştırıldığında). Tüm test ortamlarında basit parça hazırlama ve entegrasyon, karmaşık hareket analizi ve 3D çevrimiçi sonuç değerlendirmesini mümkün kılar.

  • Plastik Komponentler

GOM’un optik temassız ölçüm sistemleri, kapı kaplamalarının, trimlerin, gösterge panellerinin, tamponların, çamurlukların vb. alanların hızlı, kolay ve tüm yüzey testini destekler.

Hareketli veya emniyetle ilgili parçaların operasyonda mekanik davranışlarını incelemek için hızlı ve temassız 3D ölçüm teknikleri gereklidir.

  • Test Standları ve Bileşen Komponentler

GOM’un yüksek ve standart hızlı ölçüm sistemleri, iklim odaları, çarpışma ve yorulma testleri,rüzgar tüneli ve lastik test tezgahları gibi standart test standlarına kolayca entegre edilebilir.

  • Montaj

GOM’un portatif metroloji çözümleri montaj süreçlerini montaj hattında izler. Sonuçlar hemen elde edildiğinden, sapmalar erken bir aşamada tespit edilebilir ve düzeltici önlem hızlı bir şekilde alınabilir. Böylece tesis montaj süreçleri süreç yeterlilik çalışmaları ile geliştirilebilir, tesisatçıların eğitimi optimize edilebilir ve hurda ve yeniden işleme süreleri önemli ölçüde azaltılabilir.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR