GOM sistemleri, hassas parça geometrileri ve malzeme özellikleri sağlayarak havacılık endüstrisini ve tedarikçilerini desteklemektedir. Bu veriler, rüzgar tünelleri ve iklim odalarındaki gerçek ölçümlere ve ayrıca tersine mühendisliklere yönelik simülasyonların doğrulanması için sonlu eleman simülasyonları ve akış analizleri için girdi parametreleri olarak kullanılır. Ayrıca, optik 3D tarayıcılar karmaşık serbest biçimli yüzeylerin kalite kontrolü için uygundur. Bu nedenle, uçak motorları, karasal gaz ve buhar türbinleri ve turboşarj sistemlerinin hava deliklerini denetlemek için kullanılırlar.

Havacılık Sektörleri

  • Uçak Parçaları
Dahili ve harici 3D uçak taraması, hava aracı ve yardımcı ekipmanın mevcut durumunu doğru bir şekilde yansıtan 3D CAD bilgilerini sağlar. Yoğun nokta bulutu verileri, CAD modellemesi için sağlam bir temel oluşturur ve böylece uçak tasarımı ve elektronik cihazlarının güvenilir bir şekilde planlanmasını sağlar. GOM’un ARAMIS yüksek hızlı deformasyon ölçüm sistemi, rüzgar tünelindeki rüzgar yükünün neden olduğu titreşimleri ve sapmaları online ve gerçek zamanlı olarak analiz eder.
  • Gövde ve Kabin
GOM’un ATOS 3D sayısallaştırıcısı, gerçekçi bir CFD analizi elde etmek için bir uçağın “yerleşik” koşulunun yoğun ve hassas poligon ağ gösterimlerini sağlar. GOM’un deformasyon ölçüm sistemleri, çalışma sırasında hafif yapılardaki deformasyonları ölçmek ve doğrulamak için havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sistemler, klima odaları, rüzgar tünelleri, yorulma test standları, vb. gibi test ortamlarına entegre edilebilir. Ayrıca GOM yazılımı, ele geçirilen tam alanlı 3D verilerinin sayısal sonuç doğrulamasını destekler.
  • Propulsion
GOM sistemleri, çok küçük türbin kanatlarından türbin yuvalarına ve büyük agregatelere kadar, dijital modellerin hacimsel bileşenlerini ölçmek için kullanılabilir. Montaj girişi için hava giriş halkaları ve yanma odaları da kolayca ölçülür. Aşınma ve yıpranma analizlerine ek olarak, GOM optik ölçüm teknolojisi, onarım işlerinin (ATOS 3D Sayısallaştırıcı) planlama ve kontrolünü destekler.

FOTOĞRAFLAR

VİDEOLAR