Endüstriyel 3D Tarama Teknolojisi - 3D Ölçüm

Endüstriyel temassız yapılandırılmış mavi ışık teknolojisine sahip ATOS serisi, yüksek hızlarda ayrıntılı çözünürlükle hassas 3D taramalar sağlar. ATOS, esneklik ve işlem güvenilirliği ile tekrarlanabilir hassas 3D ölçümler için gelişmiş donanım ve akıllı yazılım ile tasarlanmıştır.

ATOS çözümleri, birçok sektörde sac metal, model ve kalıplar, türbin kanatları, prototipler ve enjeksiyonlu kalıplanmış ve basınçlı döküm parçaları gibi parçaların kalite kontrolünde kullanılmaktadır.

ATOS Serileri

ATOS Q – 3D Optik Ölçüm Cihazı

ATOS Q güvenilir ve çok yönlüdür ve bu nedenle karmaşık ölçüm ve kalite kontrol prosesleri için mükemmeldir. Yeni kompakt sistem yüksek metrolojik talepleri karşılamaktadır.

ATOS 5 - 3D Ölçüm Cihazı

Endüstriyel kullanım için geliştirilen ATOS 5, zorlu koşullarda bile kısa ölçüm sürelerinde yüksek hassasiyetli veriler sunar. Tüm yüzey 3D ölçüm verileri, kapsamlı proses ve kalite kontrolünü sağlar, gizli hataları görselleştirir ve böylece üretim süreçlerini hızlandırır.

ATOS 5X - 3D Ölçüm Cihazı

Güçlü ışık kaynağıyla ATOS 5X, otomasyonlu uygulamalarda maksimum hız için büyük ölçüm hacimlerinin kullanılmasını sağlar. ATOS ScanBox serisi ile birlikte, ATOS 5X kalıp, pres ve karoser dükkanları için üst düzey bir tarama sistemidir.

ATOS Triple Scan - 3D Ölçüm Cihazı

ATOS Triple Scan prensibi, tasarım işlemlerinin optimizasyonu için hızlı ve kesin 3D ölçüm verisi sağlayan ve böylece endüstriyel üretim süreçlerini iyileştiren yüksek çözünürlüklü, optik bir sayısallaştırıcıdır. ATOS sensörleri, birçok sektörde sac metal, kalıp ve modeller, türbin kanatları, prototipler ve enjeksiyonla kalıplanmış ve basınçlı döküm parçalar gibi parçaların kalite kontrolünde kullanılır.

ATOS Compact Scan - 3D Ölçüm Cihazı

Ölçeklenebilir bir ölçüm alanı, entegre tarama ve tracking işlevi sayesinde, optik 3D tarayıcı, ilgili ölçüm görevinin zorluklarına ideal bir şekilde adapte olur.

ATOS Teknolojisi

Dinamik Referanslama

ATOS’un kanıtlanmış stereo kamera tekniği, her ölçüm için aşırı belirlenmiş bir denklem sistemi sunar. Stereo kamera teknolojisinin GOM referans noktası sistemi ile birleşimi, ATOS’un işlem güvenilirliğini garanti etmesini sağlar:

• Sensör / parça hareketinin tespiti
• Ölçüm doğruluğunun ve kalitesinin doğrulanması
• Çevresel değişikliklerin tanımlanması
• 3D sensör pozisyonunun çevrimiçi takibi

Optik ve dokunsal ölçüm

GOM Touch Probe, tam alan ve dokunma probu 3D ölçümünü birleştirir. GOM Touch Probe erişilmesi zor alanlarda hızlı ölçüm, doğrudan CAD ile karşılaştırma, ilkel ölçüm, tek tek noktaların hızlı ölçümü ve çevrimiçi hizalama sağlar.

ATOS ve Touch Probe ölçümleri bir sistemde gerçekleştirilir ve bir yazılım paketi ile değerlendirilir. Hızlı ölçüm prosedürleri ve yüzey ve tek nokta ölçümleri ve analizleri arasında kolay geçişi sağlayan ekstra bir donanım veya izleyici gerekmez.

Mavi Işık Teknolojisi

GOM’un projeksiyon teknolojisi, dar bantlı mavi ışıkla çalışıyor, bu da ortam ışığını engellemenin görüntü yakalama sırasında filtrelenebileceği anlamına geliyor. Işık kaynakları o kadar güçlüdür ki ölçüm verileri kooperatif olmayan yüzeylerde bile toplanır.

Live Tracking

Tüm yüzey taramasına ek olarak, ATOS sistemleri hareketlerin ve sapmaların canlı ölçülmesi için de kullanılabilir. Bu izleme, GOM referans noktası sistemi ile bağlantılı olarak stereo kamera prensibine dayanmaktadır. Tek bileşenlerin yanı sıra tüm bileşenlerin geometrileri uzayda izlenebilir. Bir bileşenin nominal konumdan hizalanması veya konum sapması ATOS tarafından canlı olarak ölçülebilir ve izlenebilir. Bu, bileşenlerin sanal hizalamasını gerçeğe dönüştürmeyi kolaylaştırır.

Triple Scan Prensibi

Izgara desenleri nesnenin yüzeyine yansıtılır ve stereo kamera prensibine dayanan iki kamera tarafından yakalanır. Hem kameraların hem de projektörün ışın yolları önceden kalibrasyon nedeniyle bilindiğinden, üç farklı ışın kesişiminden gelen 3D koordinat noktaları hesaplanabilir. Bu üçlü tarama prensibi yansıtıcı yüzeylerin ve girintili nesnelerin ölçülmesi için avantajlar sunar. Sonuç, delikler veya düzensiz noktalar olmadan tam ölçüm verileridir.

Garanti Edilen Veri Kalitesi

ATOS sensörleri kendi kendini izleyen sistemlerdir. Sensörler, çalışma sırasında değişen ortam koşullarını tanımlar. Sensörlerin yazılımı, ölçüm verilerinin kalitesini sağlamak için kalibrasyon durumunu, dönüşüm doğruluğunu, çevresel değişiklikleri ve parça hareketlerini sürekli olarak izlemektedir.

Mavi Işık Eşitleyici

GOM’un projeksiyon teknolojisi dar bantlı mavi ışıkla çalışıyor, bu da ortam ışığının karışmasının görüntü yakalama sırasında filtrelenebileceği anlamına geliyor. Ek olarak, ATOS 5, ışık kaynağının parlaklığını 1,5 kat artıran ve projeksiyon ünitesine düzgün, tutarlı olmayan, lekesiz bir ışık ileten bir Mavi Işık Ekolayzerine sahiptir. ATOS 5’in Mavi Işık Eşitleyicisi, o kadar güçlüdür ki, alışılmadık yüzeylerde bile kısa ölçüm süreleri elde edilebilir ve karmaşık geometrilerin tam olarak kapsanması mümkündür.

Lazer Işık Kompresörü

ATOS 5X’in ışık işlemesi, lazer ışığına dayanarak son derece parlak bir ışık kaynağı oluşturmak için birkaç lazer elemanını bir araya getiren bir Lazer Işık Kompresörü ile genişletilir. Sekiz kat daha parlak olan ışık, ortamdaki ışık etkilerine karşı özellikle dirençlidir ve 1.000 mm’ye kadar ölçüm alanlarına ve çok kısa pozlama sürelerine olanak sağlar. Bu, gerekli tarama sayısını azaltır, ölçüm kurulumunu basitleştirir ve ölçüm süresini kısaltır.

Endüstriyel Üretimde Otomatik Ölçüm

ATOS ScanBox serisi ile GOM, üretim ve üretim sürecinde verimli ve seri kalite kontrolü için ptic rd ptic 3D koordinat ölçüm makineleri sunar. Otomatik sistemler, işlem güvenilirliğini aynı anda artırarak yüksek verime izin verir.

Fotoğraflar

Videolar

Videoyu oynat

ATOS Triple Scan in use – Complete workflow of measuring a medium size object

Videoyu oynat

ATOS Compact Scan in use – Complete workflow of Fast Inspection measurement

Videoyu oynat

ATOS Core in use with GOM Scan software

Videoyu oynat

ATOS 5X in ATOS ScanBox 8160 – Automated Measurement and Inspection of a Car Body